Praha hostila jubilejní X. ročník filmového festivalu MENTAL POWER

PRAHA – Kdo jiný, než malebná matička Praha, by mohl hostit vyvrcholení soutěžního festivalového seriálu filmů s (ne)herci s mentálním a kombinovaným postižením. Jubilejní 10. ročník mezinárodního setkání s názvem MENTAL POWER PRAGUE FILM FESTIVAL 2016 měl být definitivní tečkou za úsilím stovek filmových nadšenců, a podle toho vypadalo i jeho programového složení.

Nabídku vyrazit v polovině června za parádními víkendovými zážitky využila i herecká skupina Zeleného domu pohody, vedená pracovnicí Simonou Jurenovou, kterou tentokrát premiérově doprovodila kolegyně Dana Selingerová. Hlavní myšlenkou festivalu je vytvořit podmínky pro uměleckou seberealizaci lidí s postižením a tím se podílet na jejich duševním rozvoji. Tato aktivita navíc otevírá zcela novou možnost společenské integrace postižených. Ať už samotnou dílčí aktivitou anebo hraním ve filmech tito lidé na chvíli zcela vybočí z kolejí všedního života, zažívají chvíle umělecké tvorby, což posílí jejich sebevědomí a místo ve společnosti.

„Festivalový program byl opravdu výpravný a všichni uživatelé si do sytosti užili setkání s českými hvězdami nejen z filmové, ale i z hudební branže,“ komentovala dvoudenní akci Simona Jurenová. První večer hostila holešovická La Fabrika, což je kulturní centrum koncipované jako víceúčelový prostor vhodný pro prezentaci audiovizuálních projektů či pro pořádání workshopů a koncertů. Promítalo se zde 40 nejúspěšnějších soutěžních filmů, v dalším sále se pak souběžně konaly hudební koncerty kapel Vypsaná fixa, Květy, Tatabojs a Olympic.

„Druhý den se v kině Studio 2 na Václavském náměstí konal všemi očekávaný galavečer s tradičním červeným kobercem a hvězdnou porotou složenou z Evy Holubové a Michala Horáčka, a také s velmi oblíbenou patronkou festivalu Terezou Voříškovou a moderátorem Vojtou Kotkem,“ doplnila Jurenová.

Slovácký region a hodonínský ZDP reprezentovaly v minulosti osvědčené snímky režisérky Katky Hornové s názvy Nesvéprávné lásky, Karlička Červená a Modré pozadí, z nichž si tentokrát festivalovou cenu za výkon ve vedlejší roli odnesl snímek Karlička Červená aneb Jak vlk zůstal vlkem a lidé zůstali lidmi. Gratulujeme! (sj)