Nesvéprávné lásky shlédlo publikum v Bruselu

Katka Hornová v krátkém hodnocení "Bruselské pracovní cesty" napsala:

Nestává se často, aby hraný film obsazený neherci, notabene s mentálním handicapem, dosáhl velké sledovanosti či opakovaných projekcí. Po dvou okresních premiérách v Hodoníně a v Kyjově (rok 2012) se mně zdálo, že náš natáčecí tým má veškerou slávu vybranou na sto let dopředu, soudě dle toho, že obě kina byla zaplněná do poloviny, což je v současné době velký nadstandard. Navíc potlesk v kině, střídající závěrečné titulky, byl rovněž neobvyklou částí kino-projekce.

Snímek si následně hledal své místo v Praze na festivalu Mental Power. A porota našla ono místo rovnou na výsluní. Získali jsme hlavní cenu festivalu a cenu za hlavní ženskou roli (Pavla Dohnálková).

Následoval klid a mír. Na YouTube se přidalo ke sledování asi dvě stě lidí, předpokládala jsem, že tím končí zájem o film či problematiku vztahů, která je obsahem snímku.

S odstupem času mne požádala studentka Speciální pedagogiky v Hradci Králové o DVD, také na FAMU projevili zájem o projekci a během dvou let se na YouTube nastřádalo 10 tis. kliků, převážně ze zahraničí.

To vše jakoby predikovalo jakousi revizalizaci filmu z pohledu většího spektra diváků, čímž se nápadně dostávám k úvodnímu titulku tohoto článku. Společenství Visegrádské čtyřky není jen politickým a ekonomickým spojencem, ale má také společná sociální témata. Polská strana v tomto duchu uspořádala projekci filmů v hlavním městě EU, v Bruselu a požádala ostatní země V4 o filmové příspěvky.

Za českou stranu se do výběru pustila Kancelář Jihomoravského kraje pro meziregionální spolupráci. Jak ředitelka zmíněné instituce Mgr. Eliška Buzková objevila Zelený dům pohody a film "Nesvéprávné lásky", na to Vám nedokáži odpovědět. Ale mohu potvrdit, že v prosinci roku 2016, v ten večer, kdy chodí Mikuláš, dostal náš filmový tým opravdu krásnou nadílku v podobě vřelého potlesku od bruselského publika a mnoha zvídavých dotazů ve foyer kina Flagey.

Děkuji všem, kteří se na filmu podíleli, paní Mgr. Pavle Zálešákové a Marianu Čechovi za finanční podporu. Zelenému domu pohody Hodonín, Domovu Horizont Kyjov a Speciální škole ve Vřesovicích za pomoc při organizaci natáčení a uvolnění klientů k jejich filmové realizaci. /Foto/