Letošní túra na Praděd měla mlhavou příchuť

MALÁ MORÁVKA (Jeseníky) - Téměř každý, kdo navštíví pohoří Hrubý Jeseník, chce vystoupat i na jeho nejvyšší horu a zároveň nejvyšší horu celé Moravy – Praděd (1 491m n. m.). Klasická trasa z Ovčárny je velmi příjemná, letos z ní ale nevyzpytatelné počasí udělalo hodně adrenalinovou túru.

Při nástupu do autobusu v Malé Morávce se na nás usmívalo sluníčko, a stejně tak i při půlhodinovém čekání na Hvězdárně. Ale stačilo ujet pár serpentin a černá asfaltka se začala ztrácet v mlze, nad kterou visela černá mračna. Po vystoupení z autobusu jsme vážně zvažovali i zrušení výpravy, ale nakonec jsme z batůžků vytáhli bundy a pláštěnky a s chutí vyrazili k vrcholu. Jelikož v hustém oparu nebyla k dispozici obvyklá panoramata a kromě zpěvu bojových písní ani jiné rozptýlení, tak z úst členů výpravy padala stále častěji známá filmová otázka: Kdy už tam budem? Byli jsme tam asi za hodinu a půl a o tom, zda si zasloužíme kofolu, pivko či jinou odměnu, nebylo vůbec pochyb. Další odměnou pak bylo i sluníčko, které odehnalo mraky a umožnilo na výhled jak na dominantu Pradědu, tak i na okolní kopce a kopečky.

Procházky na čerstvém vzduchu byly hlavní součástí i dalšího programu našeho ozdravného pobytu v Malé Morávce, stejně jako soutěže v přírodě či sportovní aktivity. Využívali jsme ale i skvělého zázemí hotelu Brans, který se letos pochlubil dalšími skvělými novinkami - novým přírodním schodištěm a novým povrchem asfaltového hřiště. Mezi nejzdařilejší akce patřilo grilování špekáčků, pěvecká soutěž s vystoupením skupiny Lucie, a také filmové představení Anděl páně II.

Personálu hotelu Brans posíláme děkovný pozdrav za skvělé stravování i milou péči. (em)