Po roce se opět otevřely všechny dveře hodonínského ZDP a zájemci mohli poznat čtyři druhy sociálních služeb

HODONÍN – Rok se s rokem sešel a v hodonínském Zeleném domě pohody se opět otevřely dokořán dveře od všech místností. A bylo jich nespočítaně, neboť takzvaný Den otevřených dveří zájemcům umožnil poznat všechny čtyři typy nabízených sociálních služeb. V polovině října tak zařízením, které spravuje Jihomoravský kraj, prošlo okolo stovky návštěvníků.

„Nemáme co skrývat, a tak hlavní vchodové dveře jsou otevřené neustále. A to nejen kvůli příchozím, ale hlavně kvůli našim uživatelům, kteří se učí samostatnosti, a dle svého rozhodnutí tráví i svůj volný čas. Na tento náš nejvýznamnější den v roce jsme se ale speciálně připravili, abychom zachovali speciální tradici této veřejné prezentační akce,“ uvedl vedoucí výchovy Eduard Mezera. Hlavním lákadlem podle něj bylo především setkání s uživateli s mentálním hendikepem, kteří se již dlouho dopředu těší na setkání s příbuznými či kamarády a náležitě se na to připraví. „Pánové vytáhnou ze skříní obleky, košile a vázanky, jsou výborně naladění a mnozí z nich i osobně provádí své blízké po zařízení. Dámy zase ve spolupráci s pracovnicemi přímé péče vyzdobí všechny společné místnosti a připraví nádhernou slavnostní tabuli s řadou pochutin. A nechyběl ani krátký kulturní program s recitací, písněmi a moderním tancem,“ dodal Eduard Mezera.

Cílem akce je seznámit zájemce se všemi typy nabízených sociálních služeb, kterými jsou Domov pro osoby se zdravotním postižením, Týdenní stacionář, Denní stacionář a Chráněné bydlení. Jelikož se kvalita služeb zlepšuje i rozšiřuje, tak návštěvníci zavítali i na detašované pracoviště v blízké sousední budově Integrované střední školy. „Sídlo tam mají naše čtyři dílenské terapie, a také samostatný Denní stacionář pro osmnáct uživatelů. Ti se mohli přímo pochlubit svými rukodělnými výrobky, a pod vedením paní Andrei Hlavicové připravili i něco dobrého na zub. Pokračujeme tak v tradici ochutnávky salátů a pomazánek, kterých pracovnice a uživatelé připravili dohromady třináct druhů,“ komentoval průběh dne ředitel zařízení Petr Srnec.

Jak dále podotkl, tak součástí prohlídek byl i jeden z pěti bytů chráněného bydlení na Národní třídě. „Naši uživatelé, kterých je zatím dvanáct, tam s podporou pracovníků žijí plnohodnotným životem, kdy si sami vaří, perou, žehlí, nakupují a starají se o své finance. Například slečna Lenka Lučná pro dnešní den sama upekla dort a buchtu. Po novém roce hodláme otevřít ještě šestý byt pro lidi s plnou mírou podpory, kde bude čtyřiadvacetihodinový dohled,“ upřesnil Petr Srnec.     

Den otevřených dveří vyvrcholil programem v zahradním areálu, kde se grilovaly uzené i zeleninové speciality a sami Pohodáři se pochlubili recitací, zpěvem či hrou na hudební nástroj. Obrovský aplaus sklidilo taneční vystoupení Děti ráje, které bylo i pozvánkou na připravovanou velkou akci pro závěr roku 2017. „Kolegové s uživateli v současnosti nacvičují pohádkový muzikál s názvem Popelka. Řadu zajímavých rolí v něm obsadí přes čtyři desítky herců z řad uživatelů a premiéru bude mít přesně v polovině prosince,“ zakončil Eduard Mezera komentář vydařeného odpoledne.            (zdp)