Hendikepovaní plavci se po třech letech vrátili do Hodonína

HODONÍN – V průzračné vodě nově zrekonstruovaného hodonínského krytého bazénu se po tříleté pauze opět utkali hendikepovaní plavci z několik míst Moravy. Hodonínský Zelený dům pohody totiž navázal na svoji dlouholetou tradici, a pod záštitou náměstka jihomoravského hejtmana Marka Šlapala, uspořádal XIII. ročník Jarních plaveckých závodů mentálně postižených.

„Velmi oblíbenou a vzhledem k rekonstrukci bazénu i dlouho vyhlíženou akci, pořádáme již několik let jako Memoriál Ludmily Švachové, zakladatelky bažantnického zařízení pro osoby s mentálním handicapem. Mrzí nás, že u letošního návratu již nemohl být ani dlouholetý pracovník a spoluzakladatel závodů pan Karel Pešák. I proto jsme si jeho zásluhy v úvodu setkání připomněli minutou ticha,“ uvedl hlavní pořadatel a moderátor Jarní plavecké ceny Eduard Mezera. Pořadatelé poté zvládli ještě jeden menší ceremoniál, když prostřednictvím ředitele Petra Srnce ocenili zásluhu dlouholetého vychovatele a podporovatele sportu mentálně postižených pana Václava Úradníka z Kyjova.  

Poté ale již šlo ticho stranou, a po zdravicích zástupců vedení města Hodonína, i po úvodní show ho vystřídalo troubení startovního klaksonu, mohutné povzbuzování a projevy radosti z výkonů. V soupeření na 25 a 50 m, ve štafetách a v závodech s plovacím kruhem či vestou se utkalo celkem 82 žen a mužů z deseti organizací celé Moravy, a také ze slovenské Skalice. Okolo bazénu panovala přátelská, bezprostřední nálada a úsměv z tváří účastníků se během akce neztratil, zvláště pak, když někteří borci absolvovali vůbec svůj první oficiální závod.

„V bazénu si nic nedarujeme, ale jinak jsme kamarádi,“ pronesl Jan Krejčí z kyjovského Domova Horizont, jeden z pravidelných a nejzkušenějších účastníků hodonínského klání. Všichni si velmi pochvalovali i podmínky zrekonstruovaného sportoviště, zvláště nové prvky jako vířivky či masážní trysky v rehabilitačním bazénu.

Ve startovní listině samozřejmě nechyběli ani borci z pořádajícího ZDP Hodonín, mezi kterými se blýskla bronzovou medailí Veronika Sukopová na 50 m, jež poté přispěla i k zisku stříbra svým kolegům ve štafetě Zbyňku Mankovi a Pavlíně Dohnálkové.

„Jsem rád za sportovní úspěchy našich zástupců, ale hlavně mě těší, že všichni odjížděli spokojeni, a za to patří velký dík zejména mým kolegům – hlavnímu organizátorovi a jeho pomocníkům z řad pracovníků ZDP, městu a zaměstnancům bazénu za vstřícnost, no a samozřejmě i všem sponzorům sportovního klání, mezi které patřili: pekárny Stravin – p. Koluchová, uzeniny p. Lupač a Krásno s.r.o, vinařství Plešingr, firmy Gemax, Velkoobchod ČAS, VISTA CAR, Vigoss jeans, Gumotex a MND a.s. Bez jejich podpory bychom si takovou akci nemohli dovolit uspořádat,“ uzavřel dojmy ze setkání na Slovácku Petr Srnec, ředitel Zeleného domu pohody.   (zdp)