Levandulový výlet pod Pálavu do Klentnice

KLENTNICE – Kdo by neznal Levanduli, aromatickou léčivku, která se vyskytuje na prosluněných svazích a voní široko daleko. Tradiční oblastí pěstování této rostliny je jihovýchodní Francie v Provence, ale s úspěchem se pěstuje i v jižních částech Moravy. Například v Klentnici, kde se nachází naše družební zařízení, a které nás mile pozvalo na sklizeň voňavé byliny.

Nebylo o čem uvažovat. Levandule má široké množství použití, a tak parta sběračů vyrazila směr Pálava. Tamní Srdce v domě je také již několik let domovem paní Zdenky Mikéskové, někdejší uživatelky Zeleného domu pohody, a tak jsme výlet do obce pod Pálavou využili i k setkání s ní. Zdenka nás již očekávala a s hlasitým výskotem poznávala členy naší výpravy, které také „zajala“ k posezení u kávičky a k vyprávění o životě. I tak nás ale bylo stále dost, abychom se vypravili na obří pěstitelský pozemek pod zařízením, kde podstatnou část zabírala plantáž s levandulí.

Bylo ideální počasí, větřík vanoucí z bělostných pálavských vrcholků příjemně ochlazoval, a tak nám práce šla od ruky a po hodině snažení jsme již vláčeli k auta plný vak voňavé byliny. Využijeme ji k výrobě prezentačních výrobků a k potěšení přátel a blízkých. Do Klentnice proto posíláme hlasité poděkování. (em)