Seminář "Finanční gramotnosti"

Ve čtvrtek 22.11. se uskutečnil v Zeleném domu pohody seminář na téma „Finanční gramotnost“. Vedly jej Ing. Iva Jurgová, ředitelka multibrandu ČSOB (pobočky ČSOB a Poštovní spořitelny v Hodoníně) a její kolegyně Ing. Veronika Pražáková, ředitelka pobočky ČSOB.

Akce proběhla dle domluvy ve dvou setkáních, a to dopoledne pro skupinu uživatelů z denního stacionáře a dále odpoledne pro uživatele chráněného bydlení, týdenního stacionáře a domova pro osoby se zdravotním postižením.

Náplň byla ušita přesně na míru uživatelům sociálních služeb pro osoby s mentálním postižením. Zazněly zde základní údaje o bankách, bankovních účtech, debetních kartách, uživatelé zhlédli názorná videa např. o tom, jak vypadá bankomat uvnitř, jak se z bankomatu vybírá, jak se platí bezhotovostně v obchodech a nakupuje na internetu.

Lektorky se zaměřily především na bezpečnost - na co si uživatelé mají dát pozor, tzn. nenosit napsaný PIN kód v peněžence spolu s kartou, v případě krádeže karty ji nechat zablokovat, nepůjčovat peníze cizím lidem, nesdělovat své příjmy ani přístupové údaje k internetovému bankovnictví, být obezřetný na sociálních sítích atd.

Vedoucí semináře dokázaly uživatele krásně zaujmout, zapojit je do rozhovoru, kladly dotazy. Uživatelé dostali kolovat platební kartu, poznávali hodnoty bankovek a mincí, odpovídali např. na otázky, co si mohou v obchodě koupit za určitý obnos peněz. Za správné odpovědi dostávali uživatelé motivační odměny.    

Ti, kteří měli na kontu nejvíce správných odpovědí, získali pěkné dárečky (propisky, reflexní pásky a přívěsky na klíče, pláštěnky, vařečky, pokladničky – prasátka).

Uživatelé byli nadšení, dozvěděli se mnoho zajímavých a užitečných informací, pobavili se a ještě si odnesli něco na památku.

Moc děkujeme lektorkám za perfektní přípravu a zprostředkování informací k danému tématu. Zároveň doufáme, že si podobné setkání zase někdy zopakujeme.

 

 

Uživatelé a pracovníci Zeleného domu pohody, p. o.