Hendikepovaní plavci zvládli hodonínskou stovku za dvě minuty

HODONÍN – Neskutečně vysokou úroveň měly v polovině dubna Jarní plavecké závody, které pro sportovce s mentálním postižením uspořádal hodonínský Zelený dům pohody. V průzračném bazénu byly k vidění výkony, jež by byly ozdobou i mnoha národních přeborů nehendikepovaných závodníků. 

„Padesátka těsně pod padesát vteřin a stovka na hranici dvou minut. Takové skvělé výkony nám letos nabídly závodnice plaveckého oddílu SK Berani Zlín, jenž pro postižené sportovce pravidelně pořádá oficiální přebory Moravy a Slezska a pozvánku k nám do Hodonína nemohlo jeho vedení odmítnout,“ hlásil Eduard Mezera, hlavní pořadatel vyhlášeného Memoriálu Ludmily Švachové. Klání v pohostinném koutu Slovácka má obrovský zvuk, a tak i letos na něj zamířily týmy z opačných konců Moravy. „Například výprava zařízení z Linie radosti ve Frýdku – Místku vstávala ve tři hodiny ráno, aby mohla být včas na místě a připravit se na boje o medaile. Nakonec jich v celkem jedenácti samostatných závodech vybojovala osm a stala se tak po Zlínu druhým nejúspěšnějším účastníkem plavecké ceny.

Zdatnější účastníci soupeřili v distancích na 25, 50 a 100 metrů, a také ve štafetách 3 x 25m. Plavci s hlubším postižením se i letos utkali v závodě na 25 m s podporou plavací vesty či kruhu a vysloužili si nejvíce pozornosti i potlesku přihlížejících. Setkání 112 vyslanců ze 12 sociálních zařízení z celé Moravy a Slezska bylo vedle sportovních soubojů i prezentací města Hodonína, takže se ochutnávaly krajové speciality, prohlížely se městské pamětihodnosti a v nabídce byla i malebná zoologická zahrada.

„Moc nás těží, že máme vedle Jihomoravského kraje podporu i ze strany vedení města Hodonína či jeho organizací, ať už jsou to Lázně Hodonín nebo ZOO Hodonín. A na vysoké úrovni již tradiční a organizačně náročné akce mají samozřejmě podíl i význačné hodonínské firmy či podnikatelské subjekty,“ pronesl během závěrečného medailového ceremoniálu Petr Srnec, ředitel pořádající příspěvkové organizace ZDP Hodonín.  (zdp)


Vedení a sportovci Zeleného domu pohody Hodonín děkují za podporu plaveckého Memoriálu Ludmily Švachové těmto firmám a subjektům: Gemax Hodonín , VISTACAR Hodonín, TONSTUDIO p. Rajchman, město Hodonín, Lázně Hodonín, MND Hodonín, VIGOSS - ing. Kosek, pekárny UNITED BAKERIES, Uzeniny p. Radek Lupač, Uzeniny Krásno - p. Kuchař.